REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Ačkoliv je to prvorodička, poradila si se vším sama. "Když přišli ošetřovatelé v pondělí 26. října ráno do práce, našli už mládě ve stáji pečlivě očištěné," uvádí se v tiskové zprávě Safari parku.
„Je to zdravý samec, který pravidelně pije a zdárně roste,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý. „Samice Tanquey se o mládě příkladně stará a respektuje i rutinu běžného provozu,“ doplňuje Hrubý. Otcem mláděte je sedmnáctiletý chovný samec Wamburuhtuh (řečený Valda) z Rotterdamu, který dorazil do dvorské zoo teprve na začátku letošního roku. Nyní ve Dvoře žije pět hrošíků liberijských, dva samci a tři samice. Prvního hrošíka liberijského se podařilo v místní zoo odchovat před 42 lety. Až po takřka 15 letech se v zoo radují z dalšího hrošíčka, jak by se mláděti hrošíka mohlo říkat.
Jde o vzácné zvíře, jeho chov v lidské péči bohužel dlouhodobě stagnuje a to i z důvodu nedostatku vhodných samců. „Z narození samce máme proto dvojitou radost,“ pokračuje zoolog. Matkou je samice Tanquey. Ta se narodila ve Dvoře Králové a je jí necelých dvacet let. Spojení rodičů je geneticky cenné, mladý samec bude proto v evropském záchovném programu velmi důležitý.
Chov hrošíků je složitý. Jednotlivá zvířata jsou vzájemně dost nesnášenlivá, a kdyby je zoologové spojili v nevhodnou dobu, mohlo by dojít k napadení a velmi vážným zraněním. Ošetřovatelé musejí své svěřence dokonale znát a odpozorovat říji samice, během které je jen pár dnů ochotná samce snést. Jejich stavy v přírodě západní Afriky podle IUCN stále klesají především v důsledku úbytku přirozeného prostředí. Druh je proto vedený jako ohrožený. Evropský chov trpí nedostatkem vhodných chovných samců. Safari park chová hrošíky liberijské od 70. Let. Za tu dobu se tu narodilo 19 mláďat, včetně vůbec toho prvního v tehdejším Československu.
Matka s mládětem jsou v současné době v zázemí pavilonu hrošíků, ale čeká je stěhování. „Právě vznikají nové větší bazény ve venkovních výbězích, kde bude možné hrošíky lépe pozorovat. Dosavadní palisádové oplocení nahradí výtvarně pojaté zídky, které navážou na estetiku západoafrického Tiébelé v těsném sousedství a sjednotí tuto část areálu,“ popisuje Jiří Hrubý. Na objektu pavilonu dojde k výměně střechy a vnitřního vybavení, proměnou projde i chovatelské zázemí. Vše by mělo být hotovo do jara 2021.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: Safari park Dvůr Králové
Vaše komentáře |