Vyhledej
Zvičina > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Třeťáci ze ZŠ Schulzovy sady vyrazili po stopách druhé světové války

Redakce, / 11.05.2023, zsschulzovysady.kralovedvorsko.cz
Ve škole si pravidelně připomínáme různá výročí a svátky. Výjimkou nejsou ani květnové dny, kdy se děti dozvídají o utrpení lidí během války, o květnovém povstání českého lidu i o vítězných dnech roku 1945. Na 9. května jsme naplánovaly vlastivědnou vycházku pro třetí třídy.

FOTOGALERIE - Třeťáci po stopách druhé světové války

Trasa měla žáky zavést na místa spojená s válečnými událostmi v našem městě. Počasí nám přálo. Sluníčko nás provázelo po celou dobu našeho putování. Děti se rozdělily na pracovní skupinky, dostaly do rukou pracovní list, ve kterém měly popis trasy, jednotlivá stanoviště a úkoly, které měly na jednotlivých stanovištích plnit. Na každém stanovišti pak jedna skupina zapálila svíčku.

První zastávkou byla budova pošty, kde měly děti úkol najít pamětní desku a opsat jméno člověka, jemuž je věnována. Po splnění úkolu se děti dozvěděly další zajímavosti. 

Dalším místem, kam jsme zamířili, byla Davidova hvězda připomínající místo, kde stávala synagoga. Školáci měli zjistit, kdy byla synagoga zbourána a také důvod naší zastávky ve spojitosti s 2. světovou válkou. 

Pokračovali jsme k ZŠ 5. května. Zde bylo úkolem zapsat jména z pomníku a vysvětlit, proč škola dostala tento název. Další podrobnosti přidaly paní učitelky. 

Potom jsme pokračovali na stadion, kde se u sokolovny nachází další pomník. Tady dostaly děti otázku, komu je pomník věnován. Dozvěděly se, že byl Sokol za války zakázán, protože byli sokolové považováni za nepřátele říše a mnoho se jich zapojilo do protinacistického odboje.

Ze stadionu jsme spěchali na oběd, abychom po polední přestávce pokračovali k požární zbrojnici, kde bylo opět úkolem najít pamětní desku a opsat z ní jména. 

Následovala cesta na městský hřbitov. Děti byly poučeny, jak se na hřbitově chovat, a skupiny se samy vypravily hledat pietní místo, které připomíná královédvorské oběti války. Úkolem bylo spočítat jména na pamětní desce. Děti byly překvapeny, že jeden ze spolužáků našel na desce jméno svého prapradědy. 

Posledním úkolem bylo najít místo posledního odpočinku rodiny Sochorovy a podle údajů na pomníčcích přijít na to, jak jsou osudy Sochorových spojeny s válkou.

Během cesty děti našlapaly několik kilometrů. Nestěžovaly si, byly zvídavé a dobře pracovaly.
 
Následující den si skupiny vzájemně představily své odpovědi. Promítli jsme si další pietní místa, která jsme z časových důvodů již nestihli navštívit. Děti potom sdělovaly svoje zážitky a pocity a také spokojenost, že se seznámily s válečnou historií našeho města.

Předávat vzpomínky o událostech před osmdesáti lety má smysl. Jedině takto nebude historie zapomenuta a povědomí o tom, co žili naši předkové bude uchováno.

Odpovědi na otázky zde záměrně neuvádíme, kdyby si chtěl zmiňovanou trasu projít a úkoly splnit. Regionální vlastivědě zdar!

P. Špatenková a J. Teislerová

Další články ZŠ Schulzovy sady

 
Vaše komentáře

Přečteno 320x