Vyhledej
Zvičina > Turistika > zajímavá místa

Lysečinská bouda ve východních Krkonoších opět ožila. V provozu je v zimě nonstop

Redakce / 25.01.2019, Malá Úpa - Trutnovsko a Úpicko
Každého turistu potěší, když potká na horách čisté útočiště v případě rychlé změny počasí, ale i hladu. Při cestě z Pomezních bud na Rýchory je takovým místem Lysečinská bouda, která však byla v minulých letech zavřená.

FOTOGALERIE - Lysečinská bouda

Původní majitel zemřel a dědicové - manželka a dcery - si boudu provozovat netroufly. Přes 4 roky tak stála Lysečinská bouda opuštěná a zvídaví kolemjdoucí hledali cestu do boudy sami přes rozbitá okna. Dobrou zprávou je, že Lysečinská bouda již opět slouží turistům: nejenže zde najdou útočiště před nepřízní počasí, ale také jim zde dají najíst a v případě potřeby mohou i přespat. Provozovatelem je Spolek pro obnovu Lysečinské boudy. Spolumajitele Karla Chotka jsme náhodou zastihli přímo v objektu jednu lednovou sobotu. Přinášíme vám tak informace o tom, jak to v současné době s Lysečinskou boudou vypadá. 

Současní majitelé

Karel Chotek, současný spolumajitel boudy, dlouho věděl, že je bouda na prodej. „Bohužel původní částka byla tak vysoká, že nebylo reálné boudu koupit. Když jsem však viděl, že lidé do boudy lezou oknem a nepatří jim, oslovil jsem přes realitní kancelář majitele a domluvil se s nimi na lepší ceně”, vysvětluje proces koupě boudy. 
Zájemců o koupi bylo před panem Chotkem více, ale majitelé si přáli, aby bouda dále sloužila svému původnímu poslání - jako služba široké veřejnosti. Předchozí zájemci zde chtěli vystavět apartmány nebo objekt jen pro soukromé účely. „My jsme majitele chápali. Lidé již dnes nejsou zvyklí brát si velké svačiny - spoléhají na nás. Než jsme nyní v zimě otevřeli, krmili jsme je tu doslova sněhem," vysvětluje svůj zájem o Lysečinskou boudu mladý muž, který zároveň vlastní cateringovou firmu a pokračuje: „Mám rád Krkonoše a hory, naše rodina zde vlastnila lesy. Mám v Temném dole prázdnou fabriku - kulturní památku, kterou také chceme opravovat chceme. Mám slabost pro staré domy a nechtěl jsem, aby Lysečinská bouda dopadla tak jako spousta jiných v Krkonoších, které se vybydlely a potom shořely,” obhajuje svoje nadšení původně absolvent střední průmyslové školy.
Tři kamarádi, včetně pana Chotka, nakonec boudu koupili v srpnu roku 2018, ale až od ledna 2019 jsou majiteli i okolních pozemků, kteří nepatřili původnímu majiteli boudy.

Lysečinská boudaPrvní hosty obsloužili v Lysečinské boudě po několika letech 26. prosince 2018. Od té doby jede nonstop a rádi vás zde obslouží jak v prostorách s občerstvením, tak nabídnou 45 lůžek na přespání.
Lysečinská bouda se nachází ve výšce zhruba 950 m. n. m. na lyžařské (i cyklistické a turistické) magistrále z Horní Malé Úpy na Rýchory. 
U boudy je vlek, který lyžaře vyveze na 480 m dlouhou sjezdovku.
Bouda je zásobována z Horních Albeřic rolbou, která je u běžkařské magistrály nezbytností. 

Rekonstrukce objektu

Rekonstrukce probíhá postupně a již nyní stála majitele nejen spoustu času, ale také investic. „Vrátili jsme boudě původní ráz, rekonstrukce stále probíhá a není nijak zásadní: je tu teplo pro lidi, čisté pokoje, opravili jsme koupelny, které mají nové dlaždičky. Chystáme se kompletně vyměnit okna, opravili jsme rozvody vody a elektřiny. Je to pro nás etapa, která v mimosezonách bude trvat 10 let než se dá do původního stavu,” popisuje Chotek náročnost celkové rekonstrukce. 

Financování provozu

Původně majitelé chtěli otevřít až za rok a půl. Ale v létě, jak kolem boudy uklízeli a pracovali, tak je kolemjdoucí svými dotazy dotlačili k tomu, aby otevřeli již v zimě. „Dali jsme do toho kus života, byli jsme dost unavení než jsme otevřeli 26. prosince pro veřejnost. Ale někde jsme to slíbili a slovo chtěli dodržet, bylo to pro nás závazné. Dokonce i odhadce nám nevěřil, že otevřeme a nyní se nám omluvil. Bez nadšení to skutečně nejde,” přibližuje spolumajitel reakce lidí.
Investiční prostředky na první etapu rekonstrukce již majitelé vyčerpali a viděli, že není možné provoz dotovat neustále ze svých prostředků. Již v lednu spálili dřevo, které měli připravené na celou zimu, a musí tak převážet dřevo z jiného objektu. 

Řešením bylo založení Spolku pro obnovu Lysečinské boudy. Prostředky, které tu vyberou, zpět investují do objektu - již nyní tak objekt na sebe musí vydělávat.

Kateřina Sekyrková

mapa: www.mapy.cz

Související články
Závody na historických rohačkách v Malé Úpě (26. ledna 2019)
Na lyže i bez lyží a auta - Malá Úpa vítá každého
Vaše komentáře

Přečteno 2969x
 
19.11.2024 - Do 22. listopadu 2024 je hlášena výluka na trati v úseku Hradec Králové hl. n. - Jaroměř, kde je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobus nahrazující rychlík směr Hradec Králové vyjíždí již ze Dvora Králové.
04.11.2024 - Na interním oddělení městské nemocnice ve Dvoře Králové je opět od pondělí 4. listopadu zákaz návštěv.
25.10.2024 - V pondělí 28. října je zákaz prodeje v provozovnách nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy a v některých dalších provozovnách.
21.10.2024 - V železničním úseku Teplice nad Metují - Broumov dojde k prodloužení výluky traťové koleje ve dnech 25.10. - 1.11.2024.

Kalendář akcí