Vyhledej
Zvičina > Služby občanům > Úřady

Územní pracoviště finančních úřadů zbudou v Královéhradeckém kraji jen v 5 městech

Redakce / 13.04.2023, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Jarní redukce státní správy má další rozměr: tento týden bylo oznámeno zeštíhlení pracovišť finančních úřadů ve městech.


Jaké pobočky budou zrušeny

Zrušena budou zejména pracoviště, jejichž služby jsou ze strany veřejnosti podle provedené analýzy nejméně využívány nebo v praxi zajišťují především služby podatelny. Dvůr Králové je jedno z 56 pracovišť, které funguje v omezeném režimu dva dny v týdnu se dvěma (třemi) zaměstnanci, kteří již nyní na dané místo dojíždějí ze svých stálých pracovišť (tzv. „3+2 nebo 2+2“). 

Ministerstvo financí ohlásilo 11. dubna 2023, že plánuje zrušit k 1. červenci 77 územních pracovišť finančních úřadů včetně pracoviště ve Dvoře Králové. Podobný osud má v našem kraji potkat i město Vrchlabí, Jaroměř, Novou Paku, Hořice, Broumov, Nový Bydžov, Dobrušku a Kostelec nad Orlicí. 

V Královéhradeckém kraji má tak zůstat pouze 5 pracovišť finančního úřadu - v bývalých okresních městech: Trutnově, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Náchodě a Hradci Králové. 

Zeštíhlení na základě analýzy

Změna přichází necelé dva týdny poté, co bylo oznámeno radikální snížení počtu poboček České pošty ve městech s více pobočkami.  Vláda tvrdí, že je to další krok k zefektivnění státní správy. Zpracovaná analýza prý ukázala, že daňoví poplatníci už nyní služby těchto pracovišť příliš nevyužívají a prakticky je nenavštěvují. O vyhledávané klíčové služby (daňová přiznání) finančních úřadů občané po zrušení vybraných územních pracovišť ale prý nepřijdou. 

Komunikace na dálku 

Ministerstvo financí na svém webu uvádí, že konzultační služby pro občany dotčených obcí budou v úředních dnech zajištěny prostřednictvím telefonických kontaktních linek provozovaných příslušnými finančními úřady. „Osobní kontakt a pomoc daňovým subjektům v souvislosti s podáváním daňových přiznání především k dani z nemovitých věcí a k dani z příjmů fyzických osob zajistí pracovníci finančních úřadů během svých častějších výjezdů do dotčených obcí,“ vysvětluje ministerstvo řešení náročných období v roce kvůli daňovým přiznáním.

Situace ve Dvoře Králové 

V roce 2020 začalo fungovat územní pracoviště finančního řadu ve Dvoře Králové v režimu, kdy po 2 dny byli přítomni 3 úředníci (režim 3+2).

1. ledna 2022 zde došlo k sestěhování finančního úřadu pod jednu střechu s úřadem práce nejen kvůli optimalizaci, ale také snazší orientaci občanů. 

Nyní to však vypadá, že i do nového pracoviště budou pracovníci finančního řadu dojíždět spíše výjimečně: Ministerstvo financí ČR rozhodlo, že od 1. července 2023 zcela zruší územní pracoviště finančního úřadu ve Dvoře Králové nad Labem.

Starosta města Dvůr Králové nad Labem Jan Jarolím na webu města upozornil, že o chystaném kroku s představiteli města nikdo dopředu nejednal. O nastalé situaci chce v nadcházejících dnech hovořit na schůzce s ředitelem Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Starostové ostatních obcí se k tématu veřejně nevyjadřovali. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: ministerstvo financí, město Dvůr Králové 


Související odkazy
V prvním pololetí roku 2020 bude převedeno do tzv. optimalizovaného režimu celkem 33 finančních úřadů včetně územních pracovišť ve Dvoře Králové, Jaroměři a Hořicích. Stávající režim provozu obhájil v této vlně optimalizace jen Litvínov. U nás, v Královéhradeckém kraji, má dojít k největšímu zeštíhlení Finanční správy - a to hned v 6 obcích.
Stěhování finančáku ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přečteno 2590x