Vyhledej
Zvičina > Služby občanům > Technické služby

Chladící technologie na zimním stadionu je z roku 1968-69. Už přesluhuje.

Redakce / 30.03.2016, Dvůr Králové nad Labem
Víte, proč je zrovna zimní stadion jedním z 12 bodů aktuálního seznamu akčního plánu rozvoje města? Proč tam není třeba „prostřední” bazén na Tyršově koupališti? Ptali jsme se na to samé - ředitele technických služeb Ing. Horsáka.

Havarijní stav versus dotace

Asi není překvapení, že zaklínadlem je slovo „dotace”. Ve městě je hodně věcí, které jsou na hranici životnosti a které by si zasloužily opravit nebo zrekonstruovat. A určitě budou mít přednost věci, na které je možné získat dotace nebo jejichž stav je havarijní. A právě systém chlazení ledové plochy zimního stadionu ve Dvoře Králové splňuje oboje.

Historie zimních stadionů v Čechách

Většina zimních stadionů u nás byla postavena v období 60.-80. let minulého století. Již na konci minulého století začala jejich částečná, někde dokonce úplná rekonstrukce. Většinou se však jednalo pouze o zastřešení ledových ploch. Samotné ledové plochy, tedy systém chlazení, zůstaly nedotčeny, stejně jako je tomu ve Dvoře Králové, kde se stále využívá čpavková technologie. Je z roku 1968-69 a zatím „slouží” bez jakékoliv výměny. Tomu odpovídá také její současný stav.

Současný stav 

Pan Horsák nám popsal aktuální stav systému chlazení ledové plochy na královédvorském zimním stadionu prostřednictvím jedné z příhod. Během letošní zimy, kdy „zdravá” ledová plocha byla díky úspěchům místních hokejistů důležitější než v jiných letech, vypadlo jedno ze dvou oběhových čerpadel, které pumpuje chladivo do trubek pod led. Muselo se odvézt do Německa. Je tak otázka času, kdy vypadne vzhledem ke stáří celého systému cokoliv jiného - náhradní díly již samozřejmě k sehnání nejsou. Nyní se proto na chladící systém vypracovává nový projekt.

Dotační tituly

Na výměnu čpavkové technologie za bezčpavkovou je navíc možné až do konce roku 2017 čerpat dotace z programů životního prostředí. Cena výměny ve výši 15 milionů korun je podpořena z dotací životního prostředí, a to do 85 % celkových nákladů. Jeden milion korun tak v tomto případě zůstává jako vnitřní náklady. Pan Horsák však nekončí jen u výhodnosti tohoto dotačního titulu - má také spočítáno, kolik se ročně ušetří za náklady na provoz při výměně technologie: 1,5 mil. Kč. 

Další problémy zimáku

Na březnovém zastupitelstvu jsme slyšeli z úst pana ředitele ještě o dalším problému zimního stadionu: zrezivělá střešní konstrukce pod vnějším pláštěm. Ačkoliv to jistě nejsou jediné neduhy královédvorského zimního stadionu, je třeba uznat, že pokud se povede včas projekt kvalitně připravit a realizovat z dotačního titulu, potom ušetřené náklady na provoz zimního staidonu budou jen třešínkou na dortu. 

O realizaci projektu vás budeme dále informovat.


Autor:

Ing. Kateřina Sekyrková

Související články
Kurzy bruslení pro dospělé nebo skoro dospělé 2015/2016
Krasobruslaři opět připravili skvělé představení na závěr sezóny
Mrazivé počasí přeje ledu - na rybníku, asfaltovém hřišti i venkovním ateliéru
Plánovaná odstávka elektrické energie ve Dvoře Králové - 18. dubna 2016
Dvůr Králové nad Labem má v centru dvoje veřejné záchody. Na pěší zóně budou sloužit non-stop.
Na Tyršově koupališti se bude plavat do 9. září, potom začne ve Dvoře Králové sezona na zimním stadionu
Hokejová mládež ve Dvoře Králové zahajuje další sezonu. Novinkou je škola bruslení pro školy a školky i širokou veřejnost. Zdarma.
HC RODOS - SK Třebechovice p. O. 4:2 (2:1) (1:1) (1:0)
President HC Rodos Vasil Teodoridis děkuje městu za novou rolbu pro zimní stadion a zve na jedno z klíčových utkání sezony
Nejvýše položené kluziště v ČR je v Krkonoších v Malé Úpě
Odborný workshop na téma Sport ve městě (6. ledna od 16:30 hod.)
Vaše komentáře

Přečteno 968x