REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Vnitřní obvodový plášť počítačového tomografu, ukrytý ve zdech místnosti nemocnice, zůstal stejný. To umožnilo podstatně kratší dobu instalace trvající jen několik dní, a tedy relativně krátký výpadek tohoto typu vyšetření ve dvorské nemocnici. Nový přístroj má 64 detektorů oproti původním 16, což pro pacienty znamená nižší dávku rentgenového záření. Popis snímků budou mít lékaři jednodušší díky vyšší kvalitě zobrazení. Jak dodal primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Jiří Štefáček, na vyšetření metodou CT čekají pacienti ve dvorské nemocnici průměrně 2 týdny, jejich pořadí určují lékaři dle stanovené priority.
Ing. Miroslav Vávra, ředitel Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem, se vyjádřil, že v době, kdy jde současná medicína rychle kupředu, platí posun v radiologii dvojnásobně. "Nákup nového přístroje nám umožňuje držet krok s dobou a naši pacienti můžou mít jistotu kvalitního vyšetření, navíc u nás mají výhodu rodinného prostředí i kratších čekacích dob," dodal ředitel. Za modernizaci přístroje zaplatil Královéhradecký kraj necelých 5 milionů korun bez DPH.
V tiskové zprávě se uvádí, že Královéhradecký kraj připravuje do své nejmenší nemocnice ještě další investice: „Aktuálně se zvažuje aktualizace projektu výstavby operačních sálů, které už mají stavební povolení. Objekt se oproti původnímu plánu sníží o jedno patro určené k technickému zázemí a tím se celá stavba zlevní," popsal v TZ záměr kraje Ing. Aleš Cabicar, odpovědný za krajské zdravotnictví. Dále kraj uvádí, že nové sály se přistaví do patra objektu laboratoří, který byl za 40 milionů korun s přispěním firmy JUTA vybudován na podzim roku 2017 a s hlavní budovou nemocnice je propojí most.
O práci na projketu operačních sálů se však mluví již více než dva roky. V září roku 2017 Cabicar prohlásil: „V žádném případě se neuvažuje o uzavírání nebo omezování chirurgické a urologické operativy ve dvorské nemocnici, i když mají statistiky počtu provedených operací v tomto zařízení klesající tendenci.“ Tvrdil, že podle něj musí být modernizace operačních sálů za přijatelné investiční náklady, které si může krajský rozpočet pro zdravotnictví dovolit. „Doposud navrhovanou dostavbu dvou zcela nových sálů nad novým pavilonem laboratoří, kdy se náklady pohybují přes 100 milionů korun, považuji za finančně náročnou. Proto necháváme vypracovat studii proveditelnosti rekonstrukce stávajících sálů v původní zástavbě za přijatelnějších finančních podmínek,“ uvedl Cabicar. Výsledky studie by mělo znát vedení kraje do měsíce. Debata o budoucnosti operačních sálů proběhne i na nadcházejících jednáních Zastupitelstva Královéhradeckého kraje. „Zastupitelům předložíme různé relevantní varianty řešení, ale finální výběr řešení nebude posouzen dříve než na říjnovém jednání zastupitelstva,“ doplnil náměstek Cabicar.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje
|
Vaše komentáře |