REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Tehdy osmiletému Toníkovi Burdychovi zavraždili nacisté za ukrývání radisty Jiřího Potůčka z výsadku Silver A s vysílačkou Libuší maminku, tatínka, babičku, dědečka, tetu a strýce. Příslušníci jeho rodiny byli součástí sokolské odbojové skupiny S 21 B, která úkryt radisty a parašutisty na Červenokostelecku organizovala. Kromě rodiny Burdychovy tak bylo 9. července 1942 na Zámečku v Pardubicích bez soudu popraveno i dalších 11 členů této skupiny. Z rodiny zůstal naživu jen Toník s bratrem Vladimírem, každý pak vyrůstal u příbuzných v jiné rodině.
Antonín Burdych do posledního roku svého života neúnavně vyprávěl ve školách a na dalších besedách tragický příběh svých nejbližších a zasloužil se o to, abychom na temnou minulost naší země v období po atentátu na Reinharda Heydricha nikdy nezapomněli. Po roce 1989 se s ním tak mohli lidé potkat na stovkách besed.
V roce 2018 se velkou měrou podílel na shromažďování podkladů pro obsáhlou knihu Nebylo jim souzeno žít, která je věnovaná nejen tragickým osudům celé jeho rodiny, ale i dalším 160 popraveným Sokolům za druhé světové války z oblasti východních Čech. I jeho zásluhou tak nebudou tyto příběhy statečných lidí už nikdy zapomenuty. Společně s autorkami pak absolvovali desítky besed, kde právě jeho autentické vzpomínky malého chlapce patřily k těm nejvíce emotivním.
Jak sám říkal, když měla jeho rodina sílu a odvahu ukrývat v období heydrichiády parašutistu, on musí mít sílu o těchto událostech hovořit.
V tomto směru byl člověk naprosto výjimečný.
Ti, kdo měli v životě štěstí se s ním potkat, nikdy nezapomenou…
Helena Rezková
starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy, vydavatelka a spoluautorka knihy Nebylo jim souzeno žít
Vaše komentáře |