REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Jednalo se o mimořádné ocenění Aeroklubu ČR za celoživotní přínos letectví a vzornou reprezentaci České republiky.
Jana Vepřeková, dnes již bývalá učitelka na základní škole, působila ve státní reprezentaci 41 let (1981-2022). Za tu dobu přivezla celkem 10 medailí z Mistrovství Evropy a Mistrovství světa. MS a ME se konají jednou za 2 roky, takže je to 50% úspěšnost. Dosud má nalétáno 5305 hodin, 2344 startů a 253 935 km. Zároveň je navržena na mezinárodní vyznamenání.
Zeptali jsme se jí proto na věci související s koncem letecké kariéry.
Jsi navržena na mezinárodní vyznamenání FAI. O co se jedná?
Od roku 1938 mezinárodní federace pro letectví a kosmonautiku FAI uděluje jednou za rok jednomu pilotovi na světě medaili Otty Lilienthala. Otto Lilienthal byl německý konstruktér a průkopník létaní. Kdy se tato komise sejde a bude rozhodovat o návrhu České republiky, mi zatím není známo. I tak mě samozřejmě tento návrh těší.
Co to pro tebe osobně znamená?
Je pravda, že většina leteckých sportovců v repre končí, když má slabší výsledky. Vystupuje z toho kolotoče závodů postupně, až zmizí úplně. Já jsem udělala čistý řez. V srpnu 2022 jsem získala na MS v Anglii bronzovou medaili a konec. Nebylo to náhlé rozhodnutí, rovnala jsem si to v hlavě už delší dobu.
Co je na závodním plachtění nejnáročnější a nebude ti létací „kolotoč“ chybět?
Plachtění je časově hodně náročný sport. Já jsme každý rok byla 2-3 měsíce ve světě mimo domov. 41 let! A zvlášť v dnešní době je náročný i finančně. Rozhodla jsem se navíc zařadit mezi NELÉTAJÍCÍ členy aeroklubu. Ono i létání v klubu s sebou přináší řadu povinností. Každoroční lékařské prohlídky leteckým lékařem, služby na věži, brigádnické hodiny, příspěvky... Abych si párkrát do roka šla zalétat jen tak "okolo boudy“? To neumím. Jsem závodní kobyla a mě na tom bavila právě ta hra. Věřím, že se s manželem do vzduchu dostanu. Vystupuje s čtyřčlennou skupinou Follow-me na leteckých dnech. Občas jsem létala s ním, tak i na to teď budu mít více času a ráda s ním někam poletím. Teď to vypadá náročně a nerada bych případného adepta létání odradila. Kdyby mi bylo 16, rozhodně bych do toho šla znovu. Ty zážitky, pohyb v trojrozměrném prostoru, jsou penězi nevyčíslitelné.
Angažuješ se ještě v létání a jakým způsobem?
Žádné aktivity spojené s plachtěním nyní neplánuji. Pokud přijde nějaká konkrétní nabídka, zvážím ji. Za 41 let jsem nevynechala ani jedno MS nebo ME. Na těchto závodech mám největší účast ze všech žen na světě. Možná by se tyto zkušenosti daly nějak zúročit.
Čemu se věnuješ nyní, když jsi vlastně ve všem, co jsi dělala, v důchodu?
Během čtyř let se nám narodila čtyři vnoučata. Maminka za půl roku oslaví ty největší kulatiny. Mám spoustu koníčků - v zimě běžky, keramika, šití a další výtvarné činnosti. V létě kolo a plavání, kterému jsem se věnovala závodně dříve, než jsem začala létat. Také bychom s manželem chtěli trochu cestovat.
Co jsou tvé další sny, přání a plány?
Zdraví celé rodině. Ukončení války na Ukrajině. Covid by už také mohl skončit i se všemi svými mutacemi ...
Děkuji za rozhovor!
Plachtařský výcvik zahájila v roce 1975 na letišti Dvoře Králové n. L. a působí zde dodnes. Do plachtařské reprezentace ČR se nominovala na základě výsledků MČSSR v r. 1981. Svoje první mezinárodní závody absolvovala v roce 1983 na soutěži socialistických zemí v bulharském Šumenu kde jako nejmladší účastnice zvítězila v soutěži žen.
Přestože se jí časem narodily dvě děti, tak se od té doby zúčastnila všech 11 MS v plachtění žen a 8 z 11 ME v plachtění žen. Má v historii světového plachtění žen největší počet účastí na MS a ME, což už zřejmě nebude překonáno.
Z vrcholných světových a evropských soutěží přivezla 10 medailí. Vzhledem k tomu, že se tyto závody konají jednou za dva roky, je to za 40 let neuvěřitelná 50% úspěšnost.
Její jméno je uvedeno na plaketě v muzeu v Mladé Boleslavi, kde byla v anketě vybrána mezi 100 největších leteckých osobností českého a československého letectví za posledních 100 let. Vedle kosmonauta Remka, Ing. Kašpara, pilotů RAF aj.
Přehled z.skaných medailí:
Zlatá:
MS v plachtění žen 2005 – tř. Std – Bautzen-Klix (GER)
Stříbrná:
MS v plachtěná žen 2007 – tř. Std – Romorantin (FRA)
MS v plachtění žen 2009 – tř. Std. – Szeged (HUN)
ME v plachtění žen 1999 – tř. Std. – Leszno (POL)
Bronzová:
MS v plachtění žen 2015 – tř. Std – Arnborg (DEN)
MS v plachtění žen 2017 – tř. Std – Zbraslavice (CZE)
MS v plachtění žen 2022 – tř. Std – Husbands Bosword (GBR)
ME v plachtění žen 1989 – tř. 15 m – Orel (RUS)
ME v plachtění žen 1991 – tř. 15 m – Husbands Bosword (GBR)
ME v plachtění žen 1997 – tř. Std – Prievidza (SVK)
Kateřina Sekyrková
Zdroj: archiv J. Vepřekové
Vaše komentáře |