REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Větině obyvatel naeho kraje se od přítího roku zvedne cena vodného a stočného. O rovná 3 procenta, na 71,70 Kč, zdraí voda například v Trutnově.
Orlickoústecká společnost Tepvos nezdraí od přítího roku vodné, poroste ale cena stočného. Voda přítí rok tak patrně vyjde na 76,82 Kč za metr krychlový. Kalkulaci nemá společnost ale jetě odsouhlasenou. "Finanční analýza nám stanovuje, jak se musí vyvíjet cena stočného, aby byl projekt modernizace čistírny a kanalizace udritelný," řekl jednatel Tepvosu Václav Knejp.
Svitavské vodárny zdraí vodné i stočné, cenu uvedou na svých stránkách do poloviny prosince. Schvalovat ji bude městská rada. "V regionu ročně klesá spotřeba vody a firma stejně jako ostatní investovala do obnovy sítě," řekl jednatel firmy Vodárenská Svitavy Jaromír Hurych.
V regionu Pardubicka zdraí voda po třech letech z 80 korun o 1,70 koruny. Vodovody a kanalizace kalkulují do ceny modernizaci sítě, opravy i klesající spotřebu vody. I kdy spotřeba vody letos stagnovala zhruba na 82 litrech na osobu a den, nejspí kvůli extrémním suchům, kdy ji lidé potřebovali více na zalévání zahrádek.
"Máme hodně havarijních stavů a oprav v Polabinách, Sakařově ulici v Pardubicích, v Holicích. Cena vodného ji nepokrývá poadavek na opravy," uvedl ředitel vodáren Josef Fedák.
Navíc pevná sloka
Podobně vzroste sazba vodného a stočného v u beztak na vodu drahém Hradci Králové a okolí, od ledna v průměru o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. "Hlavním důvodem je kromě inflace vyí nájemné za pronájem vodárenských sítí a draí výroba pitné vody z řeky Orlice," řekl náměstek VAKu Hradec Králové Pavel Loskot.
U průměrného spotřebitele představuje zdraení růst nákladů o asi 42 korun za rok. I tady se cena vody skládá z takzvané pohyblivé a pevné sloky. Například vlastník rodinného domku či bytového domu se čtyřmi a pěti byty zaplatí ročně v pevné sloce 1116 korun.
O maximálně dvě procenta navýí cenu i jičínské vodárny, i to vak bude potvrzené v polovině prosince. Nejasné je zatím rozhodnutí o cenách rychnovských vodáren.
Přechodně zlevní
Jednou z mála vodáren, které nezdraují, jsou chrudimské. Domácnosti odebírající zdejí vodu zaplatí stejně jako vloni 79,48 koruny za metr krychlový a pauální poplatek 1541 Kč. Předloni činil poplatek 2001 Kč, loni ho společnost zlevnila. Částka má pokrývat minimální odběry například u chatařů a na vesnicích. Voda od ledna nezdraí ani v Náchodě.
Sloitějí vývoj cen budou mít lidé na Poličsku a Moravskotřebovsku. Cena stočného se tu přítí rok sníí, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s její pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraí ji přítí rok.
"Kadý rok bude podle výpočtového vzorce nárůst stočného o tři a 3,50 koruny. To je trest za to, e jsme rozíření kanalizace udělali s dotací," řekl starosta Moravské Třebové Milo Izák.
Třeba Litomyl si na rekonstrukci čistírny za 48 milionů korun vzala raději úvěr, aby nemusela pak stočné povinně zdraovat.
Jak vzroste cena vody - příklady:
rok 2015 - rok 2016
Pardubice
80 - 81,70
Svitavy
72,65 - zdraí vodné i stočné
Ústí nad Orlicí
73,95 - patrně 76,82
Chrudim
2015: 79,48 a pauál 1541
2016: 79,48 a pauál 1541
Hradec Králové
2015: 88,07 + pevná sloka
2016: 89,41 + pevná sloka
Trutnov
69,61 - 71,70
Náchod
72,38 - 72,38
Rychnov nad Kněnou
81,00 - ???â
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/z-regionu/vychodocesi-si-od-ledna-priplati-za...
Královéhradecký kraj je druhým nejlepím místem pro ivot v celé ČR |
Vae komentáře |