Vyhledej
Zvičina > Historie

V pátek 12. října proběhl v Hradci Králové křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové

Redakce / 18.10.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ, sokol.kralovedvorsko.cz
Autorky ze Dvora Králové a Vlkova u Jaroměře pokřtily spolu s potomky vězněných a umučených sokolů knihu, kterou chtějí splatit po více než 70 letech dluh těmto hrdinům, kteří tak již nebudou odsouzeni podruhé: k zapomnění. V knize popisují sokolský odboj a pohnuté osudy 160 sokolů a sokolek, členů Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy a částečně i Sokolské župy Orlické (tj. oblast Trutnovska, Náchodska, Rychnovska, Královéhradecka a částečně i Orlickoústecka) vězněných a popravených nebo umučených během 2. světové války.

Impulsem pro sepsání knihy byly události na Končinách u Červeného Kostelce, kde v roce 1942 rodina Burdychových ukrývala radistu Jiřího Potůčka, posledního žijícího z výsadku Silver A. Hned po jeho vyzrazení bylo popraveno v Pardubicích na Zámečku 17 členů sokolské odbojové skupiny S 21 B, ale ani to nebyl počet konečný, sokolské životy vyhasínaly dál.

Kde lze knihu koupit

Ve všech dobrých knihkupectvích :-)

Dvůr Králové
Knihkupectví u Veselých
20. 10 - 17h - sokolovna, Rozloučení se Sletem
16. 11. - 17h - beseda v městské knihovně

Jaroměř
..doplníme..

Úpice
27. října - Sokolská akademie

Česká Skalice
20. 11. - beseda ve vile Čerych

Trutnov
Knihkupectví Kanzelzberger

Náchod a další
..doplníme...

Poštou na dobírku:
Helena Rezková, Vlkov 114, 551 01 Jaroměř
HRezkova/zavinac/seznam.cz 
www.regiona.cz

„Před rokem jsme začínaly bádat po osudech 20 popravených sokolů v rodinách, archivech, kronikách… Úplnou náhodou se nám dostal do ruky seznam ze sokolské kroniky v Krčíně a rázem jsme měly jmen popravených a umučených 120. Při dalším intenzivním hledání jsme nakonec zmapovaly neuvěřitelných cca 160 příběhů, při nichž ještě dnes mrazí,“ 

Sokolové z KrálovédvorskaV knize je věnován velký prostor také královédvorským, doubravickým, lipnickým, třemešenským a třebihošťským sokolům, kteří byli zapojeni do odboje a mnoho jich zaplatilo za svou protinacistickou činnost životem. Nejsou tam jen medailonky padlých a umučených, ale i těch, kteří bojovali na západní frontě, nebo těch, kteří prošli peklem nacistických koncentráků a vrátili se.

říká spoluautorka knihy Pavlína Špatenková. Jak dodává Helena Rezková, autorky si cení zejména toho, že se jim podařilo vyhledat a oslovit žijící děti a příbuzné popravených. 

„Vážíme si toho, že nám otevřeli své rodinné archivy, v nichž uchovávají fotografie, dopisy psané před popravou… Dodnes vzpomínají na poslední chvíle se svými rodiči, kteří položili za naši svobodu to nejcennější, svoje životy. Mnozí z nich se i v pokročilém věku na křest knihy chystají a tak jistě dojde na dojemná setkání po mnoha desítkách let,“ podotýká Rezková.

Křtu se zúčastnili:

Antonín Burdych - Končiny u Červeného Kostelce, Jiřina Jarošová, dcera popraveného učitele Karla Ježka z Doubravice, Věnek Baudyš - syn popravené Zdeňky Satranové z Bohdašína u Červeného Kostelce, Květa Stárková - dcera popraveného Jana Sedláčka z Opočna, Olga Castiellová Hostovská - dcera Egona Hostovského a vnučka popraveného Cyrila Ondráka z Opočna a někteří další žijící potomci umučených Sokolů.

Do Hradce přijel i Ing. Miroslav Kroc, starosta obce Břasy na Rokycansku, kde Jiří Potůček žil. Účast přislíbila také PaedDr. Iva Matulková, která do knihy poskytla své několikaleté bádání po stopách narození Jiřího Potůčka v Itálii atd.

Kniha vychází u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

Slovo Pavlíny Špatenkové

V roce 2017 se Antonín Burdych, který jako malý chlapec přišel o oba rodiče, prarodiče, tetu a strýce, nedaleko svého rodného domu dal znovu do vyprávění a vzpomínal, jak se s ním, tehdy osmiletým, a bratrem mohla v tragických červencových dnech 1942 rozloučit jako jediná jen jejich babička, která o pár dnů později skončila na popravišti stejně jako všichni jejich blízcí… Dala jim políbení a křížek na čelo a řekla jen: „Opatruj vás Pánbůh“. Tento silný zážitek byl posledním impulsem pro starostku župy Helenu Rezkovou a společně jsme se rozhodly vydat vzpomínky na popravené sokoly knižně. Začínaly jsme s první dvacítkou jmen.

Čím více jsme se nořily do tématu a setkávaly se s potomky zavražděných odbojářů, tím více jsme si uvědomovaly, že by si podobnou poctu zasloužily všechny sokolské oběti ze župy Podkrkonošské-Jiráskovy. V té době jsme netušily, kolik jich mohlo být. Zásluhu na jejich objevení má především Jiří Škoda ze Sokola Krčín, který našel v kronice unikátní seznam popravených a umučených sokolů naší župy. Ten sepsal hned po válce tehdejší starosta župy Hanuš Doležal. A nás čekal rok putování po rodinách a archivech, kdy jsme společně s Helenou objevovaly a sepisovaly silné příběhy statečných sokolů… Prožívaly jsme znovu silné příběhy rodin, které přišly o své otce, strýce a dědy. Zažily jsme mnoho krásných setkání.

Z původních dvou desítek příběhů jich tak máte před sebou více než 160. Sepsaly jsme je jako poctu našim sokolským sestrám a bratřím, kteří se konce 2. světové války nedožili. Byli ve velké většině muži - mladí, silní, tátové malých dětí, chtěli žít. Neváhali však položit život za vlast, za naši budoucnost a svobodu.

A my už jim můžeme slíbit jediné: „Nezapomeneme! Věrni zůstaneme!“

Foto ze slavnostního křtu: Jan Bartoš a Vítězslav Burdych

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

FOTOGALERIE - Ve čtvrtek proběhl v Hradci Králové křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové

Související články
Pavlína Špatenková: "Chci projevit úctu a zachovat vzpomínky. Pro budoucí generace už bude Protektorát neuvěřitelný"
Křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové
Ve čtvrtek 3. 10. se bude v trutnovské knihovně konat beseda nad knihou Nebylo jim souzeno žít s autorkami Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou.
Beseda s autorkami knihy Nebylo jim souzeno žít Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou
Vítězství v anketě Sokol roku patří také Pavlíně Špatenkové a Heleně Rezkové
Vaše komentáře

Přečteno 1117x