Vyhledej
Zvičina > Historie

Evropa si letos připomíná 300 let od narození královédvorského rodáka a světoznámého barokního malíře Jana Václava Bergla

Redakce / 28.06.2019
Při té příležitosti se konají různé kulturní a společenské akce, a to nejen v České republice, ale také v Rakousku, kde Bergl léta žil a jako dvorní malíř Marie Terezie také tvořil. Zajímavé akce se připravují také ve Dvoře Králové nad Labem!

FOTOGALERIE - Johann Baptist Wenzel Bergl

Královédvorští zastupitelé na svém červnovém zasedání udělili Berglovi čestné občanství města in memoriam za významný přínos v oblasti výtvarného umění. Pamětní list bude předán Městskému muzeu ve Dvoře Králové nad Labem 4. července během vernisáže výstavy, která připomene Berglovu tvorbu. 

Jan Václav Bergl
Jan Václav Bergl se narodil 23. září 1719 ve Dvoře Králové nad Labem. Po studiu ve Vídni se usadil v Dolních Rakousích, kde působil jako dvorní malíř Marie Terezie. Je autorem dekorativních maleb zdí a stropů císařského sídla ve Vídni, jeho fresky a olejomalby se ale nacházejí také v kostelích, klášterech a zámcích v Čechách (kromě Dvora Králové nad Labem např. také v Opočně a v Letohradě), na Moravě, na Slovensku a v Maďarsku.
V Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem se nachází cyklus Berglových olejomaleb s názvem Křížová cesta. Jedná se o největší olejomalby, které za svůj život vytvořil. Cyklus tvořilo 14 obrazů a reliéfů a Bergl jej namaloval na objednávku pro město okolo roku 1759. Více než 100 let tento soubor zdobil kostel sv. Jana Křtitele. V době přestavby kostela v roce 1899 však byly obrazy až na dva zničené vyměněny za Suchardovu kamennou křížovou cestu. Město je koupilo zpět v roce 1913 a cyklus byl vystaven v renesanční budově Staré radnice. Křížová cesta se tehdy stala součástí sbírek městského muzea, v letech 1994–1997 byly dochované obrazy zrestaurovány a v současnosti jsou v muzeu vystaveny.

Vzpomínkové akce zahájila v květnu výstava v olomouckém Muzeu umění, kde byla k vidění Křížová cesta z Orlice. V polovině května se uskutečnila vzpomínková akce na počest Berglovy tvorby v rakouském městečku Altenmarkt an der Triesting (viz foto). Akce se zúčastnili také starosta Jan Jarolím, místostarostka Alexandra Jiřičková, zastupující ředitelka královédvorského městského muzea Dana Humlová a kurátorka muzea Lenka Stehnová.

Zajímavé akce se připravují také ve Dvoře Králové nad Labem. Kromě výše uvedeného udělen čestného občanství připravilo Muzeum výstavu, která připomene Berglovu tvorbu. „Výstava se uskuteční od 4. července do 30. září a návštěvníci budou moci zhlédnout jak díla, která Bergl namaloval pro královédvorské kostely včetně Křížové cesty, tak také jeho další malby,“ říká Dana Humlová.

Ve čtvrtek 12. září se uskuteční tematická přednáška Petra Arijčuka z Národního památkového ústavu a akce zakončí 22. září odhalení Berglovy pamětní desky na Hoření bráně ve Dvoře Králové nad Labem.






Související články
Autor světoznámých nástěnných maleb v Schönbrunnu byl ze Dvora Králové - aneb J. B. W. Bergl známý a zapomenutý
Slavnostní odhalení pamětní desky Jana Václava Bergla DNES 22. 9. 2019 od 13:00
Vaše komentáře

Přečteno 1867x