Vyhledej
Zvičina > Co se děje > festivaly

Chcete vědět, jak souvisí skupina Queen se Dvorem Králové nad Labem? Přijďte na Královédvorský kulturní festival!

Redakce / 24.09.2017
Již tento čtvrtek 28. září, tedy v den státního svátku, proběhne na dopravním hřišti Královédvorský kulturní festival pro všechny věkové kategorie. Pořadatelem benefičního festivalu je Zapsaný spolek na obnovení památky židovského hřbitova ve Dvoře Králové, který si klade za cíl vybudování důstojného památníku našich spoluobčanů a připomínat ty nejvýznamnější z nich.
Zveme vás 28. září od 14:00 do 22:00 na dopravní hřiště ve Dvoře Králové nad Labem, kde proběhne benefiční Královédvorský kulturní festival. Základem programu je hudba

Program
Těšit se můžete na vystoupení skupin Silmaril a Elbereth, což jsou hudební skupiny při ZUŠ R. A. Dvorského, které vede pan učitel Jan Prouza. Následovat budou královédvorští písničkáři Filip Pýcha a Paya May za doprovodu kytaristy Davida Jakubce. Pak vystoupí kapely Neúspěšný atlet, Nekuř toho tygra, Prádelna a Goji.
A nenechávejte děti doma - bude pro ně připraven doprovodný program. Akce má zábavný i vzdělávací charakter.


Čím jsou významní židé v historii Dvora Králové nad Labem?

Rozhodně vás nebudeme zatěžovat přednáškami, ale pokud budete mít zájem, dozvíte se něco o významných Dvorácích z řad židovské komunity, tedy o sochaři Otto Gutfreundovi, kameramanu Karlu Freundovi (znalci filmu jistě znají Metropolis či Kabinet doktora Cagliariho), o rodině Bauerových (syn byl rakouským ministrem zahraničí, dceru znají psychologové z chorobopisu “Případ Dora” jako slavnou pacientku Siegmunda Freuda) nebo o  zakladatelích místních textilních fabrik.

Přestože židovská komunita nebyla velká, její význam pro historii města je obrovský. Že se Dvůr Králové proslavil jako město textilu, dokonce si vydobyl přezdívku Český Manchester, je věc všeobecně známá. Naším cílem je připomenout, že místní textilní průmysl byl již od samého počátku spjatý právě s židovskými podnikateli. Rodiny Deutschových, Weissových, Mandlových, Pickových, Schleinových, Löwenbachových, Neumannových a další položily základy toho, na co později navázala Tiba a dnešní Juta.

Druhá světová válka znamenala konec židovské komunity. Většina lidí skončila v Osvětimi. Dvě nejvýznamnější památky, synagoga a židovský hřbitov, chátraly, až byly nakonec v šedesátých letech 20. století nadobro zničeny.

Jaké jsou cíle pořádajícího spolku?

Na místě bývalé synagogy dnes stojí pomník ve tvaru Davidovy hvězdy, který byl odhalen v roce 2008. Autorem je sochař Jaroslav Černý, výrobu plastiky převzal po svém otci Ota Černý. Cílem pořádajícího spolku je také na místě zaniklého židovského hřbitova, které se nachází poblíž podharťského stadionu, vybudovat podobně důstojnou připomínku.

Přijďte oslavit sváteční odpoledne se skvělou hudbou a zároveň podpořit dobrou věc.
Pokud přijdete, slibujeme, že prozradíme odpověď na otázku v nadpisu.

Těšíme se na Vás!

Přidáváme videa některých vystupujících:





Související odkazy
http://pamatnik-dk.cz/
Vaše komentáře

Přečteno 1056x